|
Днес ние имаме 250,420 Български имота за продажба и наем.
|
|
|
Източник: Expert.bg
|
|
На планетата джудже Серес е възможно да има повече вода, отколкото на Земята
Астрономи са открили директно доказателство за наличието на вода на планетата джудже Серес, съобщава Space.com. Учените са видели струи от пара, изригващи в Космоса, вероятно от подобни на вулкани гейзери на повърхността. Широкото едва 950 км, небесното тяло има както атмосфера, така и ледена повърхност. При разтопяването на този лед е възможно да се получи количество вода по-голямо от това на Земята, смятат учените.
Използвайки обсерваторията Хершел на Европейската космическа агенция, изследователите са установили водна пара, излизаща от два региона на Серес – планета джудже, която е също и най-големият астероид в Слънчевата система. Вероятно парата изригва от ледени вулкани или това е процес е превръщането на лед в облаци пара.
Според ръководителя на наблюденията Михаел Кюперс това е първото ясно доказателство за наличието на вода на Серес и въобще в пояса от астероиди. Изследването ще повлияе теориите за произхода на Серес, подкрепяйки модела, според който планетите са мигрирали в слънчевата система по време на формирането й.
Предположенията, че на Серес има значителни запаси от вода, датират отпреди тридесет години. Сега за това твърдение има доказателства. Космическият кораб на НАСА Dawn, който е програмиран да влезе в орбитата на астероида в началото на 2015 година, може да отговори на въпросите, касаещи наличието на вода. Dawn наскоро “посети” астероида Веста, чиято обгорена повърхност е покрита с вулканични изригвания. „Един от най-загадъчните въпроси е защо Серес и Веспа са толкова различни”, казват астрофизиците Умберто Кампинс и Кристине Комфорт.
|
|
|
|
|
|
|
|
Кучето ви знае за вас повече, отколкото си мислите
Екип изследователи от Финландия за първи път демонстрира, че разпознаването на лица при кучетата с нищо не се отличава от човешкото. В този процес са въвлечени нервни механизми, които до неотдавна се ... - Expert.bg
|
|
|
|
Населението на Земята прехвърли 7.2 милиарда
От 1 януари 2014 година населението на Земята вече е над 7.2 милиарда души, съобщи немският Фонд за населението на планетата (DSW).
Според експертите, в течение само на миналата година хората на плане... - Expert.bg
|
|
|
|
|
|